Ezanı Dinmeyecek Camilerimiz Burada Da Var

Ezanı Dinmeyecek Camilerimiz Burada Da Var

Ezanı Dinmeyecek Camilerimiz Burada Da Var, Müslüman bir ülke olan Bosna Hersek dünden bugüne camilerini her zaman korumuştur. Osmanlıya ait...

Ezanı Dinmeyecek Camilerimiz Burada Da Var

Müslüman bir ülke olan Bosna Hersek dünden bugüne camilerini her zaman korumuştur.  Osmanlıya ait olan Travnik kale camii şimdi asıl işlevini yapamasa da yine de dimdik ayakta durmayı başarmıştır. Surlar içinde kalan eserde halen tarihin izleri ve savaşın acı yüzü belirmektedir.

Öğrenciler için hem tanıtıcı hem de manalı olacak eser dağların tepesinden yükselen minareleri ile görülmektedir. Yukarı çıktığınızda tamamen Travnik şehrini göreceğiniz yapı kalenin ne kadar muhteşem bir odak noktasına kurulmuş olduğunu da göstermektedir. Bosna Hersek Travnik üniversitesinde okuyorsanız Travnik kale camii görmeden sakın dönmeyin. Osmanlıya ait eserleri koruyan devlet camileri için de özel ihtimam göstererek yıkılmasını önlemektedir.

Baktığınızda Acının Hissini Alacaksınız

Yaşadığınızı anlamak için minarelerden gelen ezan sesleri içinizde hoş bir yankı bıraktığında burada kendinizi daha rahat ve ülkenizdeymiş hissini verecektir. Genel olarak fazlaca camiye sahip olan şehir minarelerin yükselmesi ile Müslümanları rahatlatan görselliktedir. Travnik kale camii diğerlerine göre daha harap ve yıpranmış olsa da kaleye özgü direnme gücünü ortaya koymaktadır. Camii içinde yapılmış olan müzede savaştan kalma araçlar, silahlar, resimler görülmektedir. Savaş sırasında yaralanan askerlerin fotoğrafları içinizi burkacak. Mezarlar sizi üzebilir ancak buraya gelerek ziyaret ettiğiniz her yer için kendinizden bir parça gittiğini hissedeceksiniz.

Öğrencilere açık bir mekân olan tarihi yapı sene boyunca birçok turisti de kendine çekmektedir. Yürüyerek çıkacağınız cami yanında surların azametli duruşunu da görebilirsiniz. Uzun bir yoldan geçerek çıkacağınız cami bahçesinin etrafı yeşilliklerin hâkimiyet kurduğu bir orman kadar ihtişamlı görünümü ile sizi karşılayacaktır. Tepeye çevrilmiş kaleye çıktığınızda ihtişamlı ülkenin bir kez daha ne kadar güzel olduğunu da fark edeceksiniz.

Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!