Tarihteki En Eski Yapıya Hayran Kalacaksınız

Tarihteki En Eski Yapıya Hayran Kalacaksınız

Travnik Üniversitesi oldukça güzel bir konumda bulunmaktadır. Eski mimari yapıların varlığı sizleri büyüleyecektir. Tarihteki en eski yapıya..

Tarihteki En Eski Yapıya Hayran Kalacaksınız

Travnik camilerinin hepsi yeşillikler içine bürünerek minarelerinden ezan sesini duyurmaktadır. Şehir içinde de olsa şehir dışında da olsa ayrı bir yeşil duran bahçeleri oturulmaya müsait ve huzur verici bir hava içindedir. Eskiye yönelik olarak kalan eserleri korumak için ülkede tarihi koruma kapsama alanları bulunmaktadır. Şaşası ile Travnik yeni camii en eski yapılardan biri olarak öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Bu kadar eski bir yapının halen ayakta durma sebebini araştırmak için gelen öğrenciler gördükleri ihtişam ve süslenmeler karşısında çok şaşkın kalacaklar.

Eski Bosna içinde olan Travnik eski camii Süleyman paşa camisi olarak da bilinmektedir. Zamanın tanınmış mimarları tarafından yapılan ve daha sonraları padişahlar tarafından onarılan cami eskiden kalan eserlerin içinde ilk sırada yer almaktadır.

Taş Duvarlar İle Örülmüş Eski Tarih

Tarih yapıların sağlam temeller üzerinde durması ile derinleşirken Travnik eski camii ayakta kalabilen duvarları ile karşımıza çıkmaktadır. Taşlarla örülmüş olan duvarları hiçbir gücün geçebilme imkânı yok gibi gözüküyor. Önceden alçı, sıva, çimento, tuğla gibi malzemeler olmadığından mecburen taşla örülen duvarlar toprakla sıvanarak işler yapılmaktaydı. Hatta toprak içine katılan doğal maddeler de toprağın tutmasında yarar sağlamaktaydı. Bu yüzden çok camiinin duvarının malzemesinin nasıl yapıldığını araştırmacılar halen bulamamıştır.

Özellikle padişahların mimarlık ettiği camilerde bu gözlem daha çok fark edilmektedir. İşte bu yüzdendir ki üniversite öğrencileri staj niteliğinde bir caminin yapısını incelemeli ve temelden gelecek sağlamlığı bulabilmelidir. Ayrıca proje olarak da muntazam olan camilerde ne kadar muhteşem fikirler görülmektedir. Bir nesil dinine, ecdadına sahip çıkabilmek için her gittiği yerde ayakta kalabilecek muhteşem eserler bırakabilmelidir. Bu yergilenerek de olsa övgüye mutlaka sıra gelecektir.

#tarihtekieneskiyapıyahayrankalacaksınız

Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!