Mimarlık Okuyanlar İçin Muhteşem Bir Yapı

Mimarlık Okuyanlar İçin Muhteşem Bir Yapı

Kendi ülkenizden başka bir ülkede ya da şehirde eğitim görürken o yere ait mimari yapıların özelliklerini de oldukça merak edersiniz.

Mimarlık Okuyanlar İçin Muhteşem Bir Yapı

Mimari olarak ilginç görülen Travnik Süleyman Paşa Camii özellikle mimarlık okuyanlar için gezilmesi şart olan bir tarihi içermektedir. Mimarlık ve mühendislik öğrencilerine dair oldukça geniş kapsamlı tasarımları gösterebilen camii için iç ve dış süslemeleri oldukça fazladır. Balkan ülkelerinde alaca camiiler olarak bilinen bu tarz camilerde süslemelerin yoğunluk göstermesi sebebi ile alaca adı verilmektedir. Cami etrafında planlanan su arkları önceki mimarların nasıl bir düşünce tarzı içinde olduklarını göstermektedir. Travnik Süleyman Paşa Camii o dönemem ait özel bir taş ve kireç taşı ile yapılmıştır. Süslemelerde doğanın vermiş olduğu görüntüleri kullanarak ne kadar ince bir ruha sahip olunduğu da anlaşılmaktadır. Öğrencilerin bu kadar yıl bu eserlerin nasıl ayakta durduklarını görebilmeleri için bu tarihi camiyi iyi incelemeleri gerekmektedir.

Taş Mimariyi Hayranlıkla Gezeceksiniz

Kendine has dokusu ile taş mimari şeklinde inşa edilen Travnik Süleymaniye Paşa Camii duruşundan hiç ödün vermeden bugüne kadar gelmiştir. Yılların vermiş olduğu yorgunluk ve geçirdiği badirelere karşılık halen ayakta dimdik durabilen bu yapı hakkında alacağınız her bilgi yapacağınız yapılarda tarih manasını nasıl katabileceğinizi anlatacaktır. Rengârenk donatılmış dış cephesi ile ibadet edilebilecek muazzam bir yapı oluşturulmuştur. Yıllar renklerini hiç soldurmazken neden şimdiki camilerin de bu kadar güzel olamayacağınız düşünmeden geçemeyeceksiniz. Ahşap kapıdan girince göreceğiniz güzellikler ruhunuzda yansıyarak sizi içine çekecektir.

Birçok çeşmesi ve saat kulesi ile çevrilen Travnik Süleymaniye Paşa Camii etrafındaki vakıf dükkânları ile de dikkat çekecektir. Halen işlevsel olarak iş yapabilen bu dükkânlar asırlardır burada camii için gelecek hayırların dolmasına da vesile olmuştur. Açık olan camide istediğiniz zaman gelerek namaz kılabilirsiniz. Halen cemaati olan cami etrafında bulunan dükkân sahipleri namaz vakitlerini burada geçirmektedir.

#mimarlıkokuyanlariçinmuhteşembiryapı

Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!