Travnik Yöresel Dansları

Travnik Yöresel Dansları

Travnik yöresel dansları her bölge ve ülkede bulunan danslar gibi çeşitlilik gösterebilir. Ülkelerin kendi kültürlerini yansıttıkları bu durumlar..

Travnik Yöresel Dansları

Zengin bir kültürü olan tüm milletler mutlaka kendilerine has yöresel dans ve oyunlara sahiptirler. Özellikle Bosna hersek gibi çok eski ve zengin bir geçmişi olan devletlerde bu konuda oldukça büyük bir çeşitlilik görülmektedir. Osmanlı himayesine girdiğinden bu yana kültür anlamında çok büyük gelişimler göstermiş olan bu devler Türk kültürü ile çok büyük benzerlikler göstermektedir. Travnik şehrinde bulunan kişilerde genellikle halk danslarının bizim danslarımıza çok benzediğini ve kesinlikle yabancılık çekmediklerini belirtmektedirler.

Travnik yöresel dansları hakkında bilgileri olan kişiler bu konunun halk tarafından ne kadar önemsendiğini de bilmektedirler. Her fırsatta bir araya gelen bölge halkı geçmişi yansıtan kıyafetler ile çok keyifli ve eğlenceli oyunlar oynamaktadırlar. Bireysel veya toplu halde yapılan birçok dansı kültüründe barındıran bu köklü ulus özellikle gurur ve azameti simgeleyen dansları ile dikkat çekmektedir.

Zengin Kültürü İle Bambaşka Bir Şehir

Yüzlerce yıllık geçmişi olan bu özel topraklar özellikle birçok kez el değiştirdiği için barındırdığı her medeniyetten bir şeyler almış ve bu sayede çok zengin bir kültüre sahip hale gelmiştir. Günümüzde de insanların geçmişlerine olan bağlılıkları hem Travnik yöresel danslarının hem de yöresel kıyafetlerinin günümüz gençliği tarafından da bilinmesine neden olmuştur.

Yıl boyunca düzenlenen etkinlikler ile yaşatılmaya çalışılan bu gelenekler aslında bölgenin zengin kültürünün gelecek nesillere aktarılması için çok önemli rol oynamaktadır. Türk dansları ile çok benzeyen ve bizlere hiç yabancı gelmeyen birçok dansa ev sahipliği yapan Travnik yöresel dansları hakkında birçok kaynakta farklı bilgiler bulmak mümkündür.

Geleneklerine bu kadar bağlı kişilerin yaşadığı bir bölgede kültürün zengin olması da son derece normal karşılanmaktadır. Travnik şehrini ziyaret eden kişiler genellikle şehrin birçok farklı yerinde insanların gelenekleri yaşatmak için gösterdikleri çabalara tanıklık etmektedirler.

#travnikyöreseldansları

Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!