Travnik Plava Voda Meydanı

Travnik Plava Voda Meydanı

Tarihi dokunun en güzel şekilde korunduğu Travnik Plava Voda Meydanı siz öğrencilerin de dikkatini çekici pek çok özelliğe sahiptir.

Travnik Plava Voda Meydanı

Kendinizi yenilenmiş hissetmek isterseniz Travnik Plava Voda Meydanında akan derenin sesi sizi rahatlatacak. Travnik tarihi yapısıyla meşhur bir şehirdir. Çünkü bu şehir Osmanlı imparatorluğuna tam 77 vezir kazandırmıştır. Bu nedenle vezirler kalesi olarak bilinir. Osmanlı döneminden kalan pek çok tarihi yapıyı görebilirsiniz.

İki dağ arasında yemyeşil bir vadiye kurulmuş olan bu şehirden ayrıca Lasva nehri geçmektedir. Bu bakımdan tertemiz havası ve güzeliklerle dolu bir şehirdir. Ayrıca bu kentte çok ünlü meydanlarda bulunur. Bu meydanlardan Travnik Plava Voda Meydanı ise diğerlerinden daha ünlüdür.

Rivayetlere göre Bosna Hersek‘in fethi zamanlarında Plava Voda’dan Fatih Sultan Mehmet’in su içtiği söylenmektedir. Gürül gürül akan suların eşliğinde kuzu çevirme yemek isterseniz meydanda bulunan restoranlarından birine girebilirsiniz. Kuzu çevirmeleri ünlü olan bu şehirde Boşnak böreğini de mutlaka tatmalısınız.

Dinlenmiş ve Zinde Bir Beden

Tarihi dokunun korunduğu en önemli alanlardan olan Travnik Plava Voda meydanı çevresinde gezinirken ruhunuz dinlenecek. Kentin içinden geçen nehirle tarihi dokunun birleştiği bu meydanda gidebileceğiniz birçok restoran ve cafeler bulunur. Bunlardan birinde gayet uygun fiyata yemek yiyebilir veya Bosna’nın meşhur kahvelerinden içebilirsiniz.

Günün Yorgunluğundan Arındıracak Harika Bir Deneyim

Travnik Plava Voda meydanını dolaşmak size benzersiz bir gezi deneyimi sunacak. Ara sokaklara girdiğinizde hiçbir yapının bozulmadan bugüne kadar geldiğini görebilirsiniz. Travnik şaşırtıcı güzellikleri bir arada barındıran bir şehirdir. Şehirdeki tarihi hava o kadar baskındır ki insanların günlük kıyafetlerini görmeseniz tarihin belirli bir zamanında yaşadığınızı hissedersiniz.

Uluslararası Travnik üniversitesine okumaya gelen yüzlerce öğrenci bu tarihi ve doğal güzellikleri barındıran şehirden ayrılırken duygu dolu anlar yaşarlar. Travnik’in meşhur meydanlarında ve sokaklarında gezerken sizde coğrafyanın en temiz havasını içinize çekebilirsiniz.

#travnikplavaVodameydanı

Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!