Geçmişten Günümüze Dinimiz Hep Birdi

Geçmişten Günümüze Dinimiz Hep Birdi

Geçmişten Günümüze Dinimiz Hep Birdi, Travnik dini olarak Müslümanlığı benimseyen Bosna halkı geçmişten günümüze asil duruşu ile kendi dinine sahip...

Geçmişten Günümüze Dinimiz Hep Birdi

Travnik dini olarak Müslümanlığı benimseyen Bosna halkı geçmişten günümüze asil duruşu ile kendi dinine sahip çıkmıştır. Çok eziyetler çekerek bugünlere kavuşsa da dininden asla ödün vermemiştir. Hatta Türkiye’de oldukça fazla olan nüfusları artık bizden birileri kadar çok içimizde yaşamaktadır. Bu yüzden bu ülkeye yurt dışı eğitimi için gidecek öğrenciler daha rahat ve zihninizde olumsuz bir intiba ile gitmemektedir. Türkiye’de dostumuz, arkadaşımız, sırdaşımız, komşumuz olan bu kişiler çocuklarımıza da kendi çocukları gibi sahip çıkmaktadır.

Çoğunluk olarak Müslümanlık dinini benimseyen ülke nüfusu Hristiyanlar ve Katoliklerde bulunmaktadır. Hırvatlar ve Slovenler Hristiyan’dırlar. Slovenler de Hristiyan dinini özümsemiş ancak çok az bir grup olarak görülmektedir.

İnancımız Hep Karşılıklı Kardeşlikle Buluşmaktadır

Travnik üniversitesinde başlatılan yurt dışı eğitim programı Türkiye’den gelecek öğrenciler için Müslümanlığı benimsemeleri açısından sevindirici olmuştur. Çünkü başka milletler ile anlaşmak bir yana etnik olarak dinlerinin farkı olması öğrencilerde kimlik bunalımına sokacaktır. Ancak Bosna Hersek buna ihtimal vermeyecek olan dini yapısı ile kültürel çarpışmaları engellemiştir. Aynı zamanda diğer gelecek öğrenciler için de karma bir din kültürüne sahip olduğundan pek farklı bir düşünce olmayacaktır. Travnik dini kökeninde Müslümanlığı barındıran anlayışı ile iki ülke arasındaki ilişkilerinde de oldukça serbesttir.

Öğrenci lisans tamamlamalarda ve yatay geçiş zamanlarında önceliği bizim ülkemiz evermektedir. Bunun dışında ülkesindeki dini mekânlara bağlı kalarak ve dini günleri de kaçırmayarak aynı bizler gibi geçirmektedir. Travnik dini gezdiğinizde göreceğiniz gibi cami minerallerinin yükselmesi ve ezan sesinden rahatsız olmayan bir toplumla iç içe barışık bir hayat yaşamaktadır. Bosna Hersek aslından kopmayan yaşayabilen bir ülke olması nedeni ile kendini çok iyi anlatmaktadır.

Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!