Bosna Hersek Öğrenci Rehberi

Eurostar her yıl çok sayıda öğrenciyi yurtdışı eğitimi için diledikleri ülkelere göndermektedir. Bu elbette belirli bir iş birliği..

İçindekiler

Bosna Hersek Öğrenci Rehberi

Öğrenci Rehberi Bosna Hersek‘in doğal güzellikleri ile ön plana çıkan şehri Travnik dağ eteklerine kurulmuş, Osmanlı döneminden birçok tarihi iz taşıyan ve Anadolu kültürüne yakın özellikleri ile görülmeye ve yaşamaya değer bir şehirdir. Travnik genellikle sessiz, sakin ve durgun bir hayata sahiptir. Şehri hareketlendiren etken diğer ülkelerden gelen turistler ve öğrencilerdir. Türkler açısından tam bir Karadeniz doğal ortamını yansıtan Travnik, Osmanlı mimarisinden sunduğu eserler ile insanların dikkatini çekmektedir. Dar sokaklara sahip Travnik’ta Boşnak kültürüne ait yemeklerin tadılabileceği küçük cafeler bulunmaktadır. Buralarda Türk çalışanlara da rastlamak mümkündür.

Travnik sahip olduğu medreseler ve camilerle de Türk-İslam dünyasının dikkatini çekmektedir. Osmanlı kültürünün devamı niteliğinde olan medreseler eğitim alanında faaliyet vermektedir ve günümüz imam hatip liseleri doğrultusunda eğitim vermektedir. Travnik’te yerel halk genellikle küçük işletmeler ile geçimini sağlamaktadır. Bunun yanında turist rehberliği de ön plandadır. Küçük işletmelerde genelde Boşnak kültürünü yansıtan eşyalar, yemekler, kitaplar bulunmaktadır.

Osmanlı Devleti Travnik’te 500 yıl kalmış ve kenti camiler ile bedestenler ile çeşmeler ile kendi kültürlerine daha yakın hale getirmiş ve güzelleştirmişler. Birçok savaş yaşanmasına rağmen burada bulunan tarihi eserler varlığını sürdürmeye devam etmişlerdir. Osmanlı’nın ayrılmasının üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen hala o kültürü yansıtan bir şehir olan Travnik Türk halkına karşı da oldukça hoşgörülü ve sıcakkanlıdır. Şehirde Türk bayrağı da dalgalanmaktadır.

Birçok gezilecek tarihi mekân, cami, kale ve medreseye sahip olan Travnik kenti doğal güzellik ve tarihi bir arada yaşayarak güzel bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin rahatlıkla gidebileceği bir şehirdir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!