Travnik Drina Köprüsü

Travnik Drina Köprüsü

Travnik Drina Köprüsü, Bosna Hersek’te hala yaşayan bir Osmanlı şehri görmek istiyorsanız adresiniz mutlaka Travnik olmalıdır. Özellikle de Türk...

Travnik Drina Köprüsü

Bosna Hersek’te hala yaşayan bir Osmanlı şehri görmek istiyorsanız adresiniz mutlaka Travnik olmalıdır. Özellikle de Türk öğrenciler bu şehirde okurken kendi memleketlerinden parçalar görmektedir. Osmanlı Türk mimarisi örneklerini Bosna Hersek sokaklarından görmek mümkündür. Medeniyetler beşiği olan Bosna Hersek tarihinde sayısız medeniyet saklıdır. Özellikle de Vezirler Şehri olarak bilinen Travnik birçok eser ile tarihi hala canlı tutmaktadır. Travnik Drina Köprüsü de bu eserlerden biridir.

Travnik’te bulunan Drina ırmağı oldukça bilinen ve görülmeye değer bir doğal güzelliğe sahiptir. Travnik kasabasında Dolaç köyünde bulunan bu ırmak kenarında doğan Ivo Andriç Drina’dan ilham alarak bir kitap yazmıştır. Ivo Andriç Drina Köprüsü kitabı ile Nobel Ödülü almaya hak kazanmıştır. Bu nedenle de ünlü Nobelli yazarın evi de günümüzde tarihi bir yapı olarak görülmekte ve ziyaret edilmektedir. Travnik Drina Köprüsü’nün bu derece ödüle layık görülmesinin birçok sebebi bulunur.

Ivo Andriç Travnik Drina Köprüsü ile alakalı yazdığı kitabında Bosna Hersek’in savaş dönemini tahlil etmiştir. Ülkesinin yaşadıklarını, örflerini, savaş günlerini kendine özel bir üslup ile yazıya döken Andriç, derin ve etkileyici bir kitaba imza atmıştır. Travnik’te yaşayanlar, turistler ve öğrenciler mutlaka bu köprüyü ve evi görmeden Travnik’te yaşadım dememelidir. Tarihe tanıklık eden bu iki yer Travnik’ in adeta yapı taşıdır.

Tarihe Tanıklık Eden Köprü: Drina

Drina Köprüsü Balkanların en çok ziyaret edilen ve beğenilen eserlerinden biridir. Özellikle de kitabının da olması bu köprüyü görmek için daha da merak uyandırmaktadır. Bosna Hersek’in tarihine ayna tutan Travnik Drina Köprüsü adına destanlar yazılan göz alıcı bir güzelliğe sahiptir. Eğer okumak için, gezmek için bu şehre geldiyseniz Drina Köprüsü’nü gezmeden dönmemelisiniz.

Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!