Travnik Elçi İbrahim Paşa Medresesi

Travnik Elçi İbrahim Paşa Medresesi

Travnik Elçi İbrahim Paşa Medresesi, Osmanlı döneminde ilim ve bilim adamı yetiştirmek amacıyla kurulan medreselerin bir kısmının varlığı günümüzde...

Travnik Elçi İbrahim Paşa Medresesi

Osmanlı döneminde ilim ve bilim adamı yetiştirmek amacıyla kurulan medreselerin bir kısmının varlığı günümüzde hala devam ediyor. Şüphesiz ki bu medreselerden en önemlisi Travnik’te bulunan Elçi İbrahim Paşa medresesi.

Günümüzde İslamiyet’in en güzel şekilde öğretildiği bu medrese; Kuran-ı Kerim’e ve dinine bağlı genç ve yeni bir nesil yetiştirmek için kaliteli bir eğitim vermeyi sürdürüyor.

Travnik Lasva Nehri kıyısında bulunan bu medresenin bir diğer adı da Fevziye Medresesi. 1705 yılında eğitim vermeye başlayan bu medrese; Hacı İbrahim Paşa tarafından inşa edilmiş.

Medresenin ‘elçi’ olarak adlandırılmasının ise tarihi bir geçmişi bulunuyor. Medreseyi inşa ettiren İbrahim Paşa 1699 yılında Avusturya’ya gönderilmiş ve elçi unvanına sahip olmuş.

Zamanında Rumeli ve Bosna valiliği görevlerini de üstlenen İbrahim Paşa; bu medresenin dışında Travnik’te sayısız caminin yapımına da önderlik eden oldukça önemli bir isim.

1950 yıllarında demiryolu inşaatı sonrasında önemli bir bölümü yıkılan bu medresede eğitim ve öğretim hala kesintisiz bir şekilde sürüyor.

Üstelik bu medresenin yakınında kesinlikle görmeniz gereken eski Travnik müftülerinden Muhammed Efendi ve eşinin yattığı türbeler de bulunuyor. Bu türbeleri de ziyaret ederek; dua edebilir ve Allah’a daha da yakınlaşarak, sevap kazanabilirsiniz.

Travnik Elçi İbrahim Paşa Medresesi dinine bağlı, genç bir nesil inşa ediyor!

En son ve hak din olan İslamiyet’in kaliteli ve alanında uzman imamlar ve öğretmenler tarafından yetiştirildiği bu medrese; her yıl binlerce Müslüman tarafından ziyaretçi akınına uğruyor.

Osmanlı döneminde inşa edilen bu medreseyi ziyaret ederek, hem buradaki öğrenciler ile tanışabilir hem de eğitim-öğretim programı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Dilerseniz, sizler de sevdiklerinizin ya da aile bireylerinizin dinine bağlı olarak yetişmesi adına onlara bu medresede eğitim alma şansı tanıyabilirsiniz.

Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!