Travnik Halk Oyunları

Travnik Halk Oyunları

Travnik Halk Oyunları, Balkan gelenekleri, örf ve adetlerinin ince bir oya gibi nakışlandığı halk oyunları, Travnik’te oldukça önemsenmektedir...

Travnik Halk Oyunları

Balkan gelenekleri, örf ve adetlerinin ince bir oya gibi nakışlandığı halk oyunları, Travnik’te oldukça önemsenmektedir. Travnik halk oyunları genel olarak üniversiteler bünyesinde öğrenci toplulukları ve grupları ile gerçekleştirilmektedir. Halk oyunları sayesinde öğrenciler sosyal kültürel aktiviteler gerçekleştirebilmektedir. Birbirileri ile daha fazla vakit geçirip sosyalleşen öğrenciler aynı zamanda Travnik hakkında tarihi bilgiler de edinebilmektedir.

Travnik Balkan Halk oyunları, bir ülkenin tarihi dokusunu, yaşanmışlıklarını ve geçmişini anlatmaktadır. Adeta geçmişin canlı bir örneğini gözler önüne seren halk oyunları o ülkenin kalbidir.

Bosna Hersek Osmanlı tarihini yansıtan, daha sonrasında büyük savaşlar atlatıp günümüz modern haline gelen bir ülkedir. Kendisini her alanda geliştirmiş olan Bosna Hersek eğitim alanında da önemli yenilikler gerçekleştirmiştir. Her sene sayısız öğrenciye üniversitelerinin kapısını açan ve en kaliteli, çağdaş ve modern eğitimi veren Travnik her geçen gün de kendisini yenilemeye devam etmektedir.

Travnik’te Eşsiz Halk Oyunları Gösterileri

Şenlikler, konserler, kutlamalar, açılışlar ve her türlü kültürel etkinlikte Travnik halk oyunları gruplarını görebilmek mümkündür. Tarihine sıkı sıkıya bağlı olan Travnik bu anlamda da oldukça önemli çalışmalar yapmaktadır. Bosna’nın ezgileri, halk oyunu kıyafetleri, dansları da kendisine özgüdür. Türk halk oyunlarına oldukça benzerlik gösterir. Bunun nedeni de Osmanlı kökenli ve savaşlardan geçip kendisini geliştiren ülkelerden olmalarından kaynaklanmaktadır.

Adeta görsel bir şölen olarak sunulan Travnik halk oyunları, Türk öğrenciler tarafından da oldukça rağbet görmektedir. Çünkü Türk öğrenciler milli duygu ve bütünlük duygusunu hisseden, kültürüne sahip çıkan gençlerden oluşmaktadır. Bosna Hersek’in de halk oyunlarında kendi tarihlerine tanıklık ettikleri için yoğun talep görmektedir. Travnik halk oyunları yarışmaları, turneler ve daha farklı gösteriler ile her daim canlı tutulmaktadır. Travnik, dünyaya yayılan halk oyunları ile dillere destandır.

Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!