Travnik Hava Durumu

Travnik şehri Bosna-Hersek'in merkezine yakın bir şehirdir ve yaklaşık bir buçuk saat uzaklıktadır. Bu nedenle Bosna-Hersek ile yaklaşık olarak aynı iklim k

İçindekiler

Travnik Hava Durumu

Travnik Hava Durumu Travnik şehri Bosna-Hersek’in merkezine yakın bir şehirdir ve yaklaşık bir buçuk saat uzaklıktadır. Bu nedenle Bosna-Hersek ile yaklaşık olarak aynı iklim koşulları görülmektedir. Fakat Travnik’in dağlık bir alanda yer alması ve deniz seviyesinden 514 metre yükseklikte bulunması hava durumunda birtakım değişmelere neden olmaktadır. Özellikle bu koşullar şehri Akdeniz ikliminin sıcaklığından ve kuraklığından kurtarmaktadır. Şehirde iklim koşullarını ve hava durumunu en çok etkileyen Vlanitsa ve Vlaşiç dağlarıdır. Bu dağların ülkeye daha karasal bir iklim yaydığı söylenebilir.

Travnik Hava Durumu Karasal iklim nedeni ile Travnik’te kış ayları soğuk ve karlı, yaz ayları ise genellikle sıcak ve kurak geçmektedir. Ortalama sıcaklıklara bakıldığında ise yaz aylarında sıcaklığın 18 derece, kış aylarında da sıcaklığın 5 derece olduğu görülmektedir. Bazen Temmuz ve Ağustos aylarında şehirde hava sıcaklığı 30 dereceyi bulabilirken, kışında -15 derecelere düştüğü görülmüştür. Kışları oldukça yoğun kar yağışları görülmekte ve kar uzun süre şehri etkisi altına almaktadır. Yazları ise sıcaklığın yaygın olduğu şehirde dağların varlığı bu havayı biraz serinletmektedir. Genellikle her mevsimde yağış alabilen şehir Aralık aylarında biraz kuraklık yaşamaktadır. Travnik’te en çok yağış alan ay ise Haziran ayıdır bu nedenle yazları tatil amaçlı gitmek isteyenler; günübirlik veya daha uzun turları için hava durumunu takip etmelidir. Aksi takdirde kendi ülkesi ile kıyaslayıp havanın azizliğine uğrayabilirler.

Travnik hava durumunun günlük raporlarını öğrenmek isteyenler meteoroloji genel müdürlüğünün sitesinden beş günlük veya haftalık tahminlere de bakabilirler. Buradan sadece hava durumu ile ilgili bilgi edinmeyip ayrıca ayrıntılı rüzgâr, nem, yağış oranlarına da ulaşılabilir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!