Travnik Kalesi

Travnik Kalesi çok eski zamanlardan kalma harika bir tarihi eser niteliğindedir. Osmanlı döneminden kalan bu kale bölgede en çok bilinen yerler arasında..

İçindekiler

Travnik Kalesi

Travnik Kalesi Bosna-Hersek’in Travnik kentinde yer almaktadır. Şehirde yer alan Göksu nehrinin kenarından yürüyerek ulaşılabilen kale şehrin zirvesinde yer almaktadır. Kalenin tarihçesine bakmak gerekirse, Osmanlı döneminde sadece ince duvarların bulunduğu kale Osmanlı tarafından yeni duvarlar ile çevrilerek ve içine farklı mimariler eklenerek güçlendirilmiştir. İçerisinde Sultan 2.Beyazıd’ın yaptırdığı bir minare bulunmaktadır ve bu minarenin bir benzeri İstanbul’da Ayasofya Camisinde yer almaktadır. Osmanlı döneminde kale İslami motifler ile bezenmiş ve farklı mimariler ile hem görsel olarak hem de yapısal olarak güçlendirilmiştir.

Travnik Kalesi Travnik Kalesi

Osmanlı askerleri savaş döneminde bu kalede kalmışlar hatta kumandanlar gözetleme kulesinde bulunmuştur. 15. yy’ da kalenin etrafında sadece küçük bir kule ve etrafında ince bir duvar bulunmaktadır. Burası 1463 yılında Fatih Sultan Mehmet’in emri ile bir sancaklık haline getirilmiştir.

Travnik’in öneminin artması ile birlikte kale de önem kazanmış ve sancak beyliği verilmiştir. Birçok savaş esnasında Osmanlı için önemli olan Travnik Kalesi aynı zamanda Bosna savaşında da stratejik bir nokta niteliğindedir ve bu bölge Sırpların kolay kolay geçemediği bir bölge halini almıştır. İçinde bulunan kale camisi Anadolu kültüründe sıkça rastlanan camileri anımsatmaktadır. Örneğin Gaziantep Kalesi ve Mardin Kalesi. Bu kalenin meşhur adı Malkoç Kalesidir. Malkoç oğlunun da ana merkezi burasıdır ve buradan diğer yerlere akınlar düzenlemiştir. 1903 yılında olan yangında kalenin içindeki cami hasar görmüştür ve günümüzde sadece caminin kalıntıları ve minaresi yer almaktadır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!