Travnik Luakaça Camii

Travnik Luakaça Camii

Travnik Luakaça Camii, Tarih kokan bir şehir, tarihi eserlerin koruyucu ev sahibi, Osmanlı camii ve medreselerinin yuvası, tarihi kalelerin bekçisi Travnik…

Travnik Luakaça Camii

Tarih kokan bir şehir, tarihi eserlerin koruyucu ev sahibi, Osmanlı camii ve medreselerinin yuvası, tarihi kalelerin bekçisi Travnik… Sayısız medeniyete ev sahipliği yapıp, tarihe tanıklık eden bu şehirde gezilip görülecek ve ders alınacak o kadar çok eser var ki… Adeta yaşayan tarih olarak görülen Travnik ile sizler de Bosna’nın tarihine ışık tutabileceksiniz. Bu şehirde okuyan öğrenciler tarihi eserlerin görkemi, yıllara meydan okuyan sağlamlığı ve heybetleri ile bir tarihe ortak olmaktadır. Özellikle de Travnik Lukaçka Camii bu eserlerin en çok bilineni ve en çok ziyaret edilenidir.

Bosna Hersek Uluslararası Travnik Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler kaliteli bir müfredat içerisinde ders almakla kalmaz tarihten de ders alır ve kendisini geliştirip yetiştirir. Vezirler Şehri olarak anılan Travnik’te bir öğrenci tarihi canlı olarak öğrenir. Travnik Osmanlı siluetini hala içerisinde barındırır.  XVII. Yüzyıldan günümüze kadar gelen Travnik Lukaçka Camii de bunun bir göstergesidir. Bu camii 1903 yılında çıkan yangında hasar görmüştür. Fakat o dönem Avusturya Macaristan hakimiyetinde olan Travnik’te bulunan bu camii onarılmıştır.

Tarihe Meydan Okuyan Cami: Lukaçka

Lukaçka Camii

açık hava müzesi şeklinde ziyaretçilere açıktır. Halen daha ibadethane olarak kullanılan Travnik Lukaça Camii, farklı mozaikleri ile göz doldurmaktadır. Özellikle de camii içerisindeki süslemeler Osmanlı mimarisi örneklerini günümüze kadar taşımaktadır. Müslüman öğrencilerin en çok ibadet ettiği camilerden biri olan Lukaça Camii, tarihi açıdan zengin bir mirasa tanıklık etmektedir.

Turistlerin Travnik’e geldiğinde mutlaka uğradığı, fotoğraflarını çekerek anılarına kattığı Travnik Lukaçka Camii, görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Özellikle de Türk öğrencilerin bu camiyi gördüklerinde kendilerini ülkesinde hissetmesi oldukça doğaldır. Çünkü Osmanlı Türk mimarisinin en güzide örneklerinden olan bu camii, Türkiye’deki camilerin yapısına oldukça benzemektedir.

Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!