Travnik Namaz Vakitleri

Travnik, Osmanlı İmparatorluğu’na yüzyıllar boyu hizmet etmiş, sayısız vezir kazandırmış ve Osmanlı egemenliğinden ayrıldıktan sonra bile bu döneme ait izle

İçindekiler

Travnik Namaz Vakitleri

Travnik Namaz Vakitleri,Travnik, Osmanlı İmparatorluğu’na yüzyıllar boyu hizmet etmiş, sayısız vezir kazandırmış ve Osmanlı egemenliğinden ayrıldıktan sonra bile bu döneme ait izler hala silinmemiştir. Bosna Hersek’in tarih kokan bu şehrinde yaşayan Müslüman sayısı oldukça fazladır ve dolayısı ile İslam farzları yerine getirilmektedir.

Travnik Namaz Vakitleri Travnik’te namaz saatleri, Türkiyenamaz saatlerinden ortalama 15 dakika ile 45 dakika arasında değişim göstermektedir. Bunu sebebi ise Türkiye’nin Bosna Hersek’e göre daha doğu da olmasıdır. Örneğin nisan ayı ortalamasında İstanbul’da imsak 04.47 de kesilirken, Travnik’de imsak 04.34’te kesilmektedir. İki bölge arasındaki ezan saati farkı en çok öğle ve akşam ezan vakitlerinde kendisini göstermektedir.

Travnik’te öğle ezanı 13.00 da olurken İstanbul’da 13.11’de olmaktadır. Türkiye’nin doğusuna doğru gidildikçe gittikçe aradaki fark daha da açılmaktadır. Mesela Mardin’de ikindi ezanı 16. 02 de okunmaktadır, Travnik’te ikindi ezanı 16. 45’te okunmaktadır. Travnik’de akşam ezanı 19.40ta okunurken. Mardin’de akşam ezanı 18. 59 da okunmaktadır. Yatsı ezanı Travnik’de 21.22 de Mardin’de 20. 17 okunmakta ve namaz eda edilmektedir.

Travnik’te yaşayan Müslüman kardeşlerimiz yıllar boyu gördükleri onca zor ve çileli günlere, çektikleri eziyetlere karşılık dinlerinden asla vazgeçmemiş ve hala aynı temiz maneviyatlarını taşımaya devam etmişlerdir. Ayrıca Avrupa’nın ortasında İslam ağırlıklı bir medeniyet olarak yükselmeye ve sesini duyurmaya devam etmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!