Travnik Saat Kuleleri

Travnik Saat Kuleleri

Travnik Saat Kuleleri, Saat kuleleri, şehrin tarihi dokusunu ön plana çıkaran, şehrin sembolü haline gelen en önemli mimari eserler arasında bulunuyor...

Travnik Saat Kuleleri

Travnik Saat Kuleleri, şehrin tarihi dokusunu ön plana çıkaran, şehrin sembolü haline gelen en önemli mimari eserler arasında bulunuyor. Bu yüzden de bir şehre tatil amacıyla gidildiğinde kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinde ilk sırada yer alıyor.

Bir zamanlar Osmanlı Devleti’nin sınırları arasında bulunan, Bosna Hersek’in gözde şehri olan Travnik’te de keşfedilmeyi bekleyen birden çok saat kulesi; yıllara meydan okuyarak, varlıklarını sürdürmeye devam ediyor.

Travnik’e yolunuz düştüğünde mimari özellikleri ile göz dolduran ve büyüleyen Travnik saat kulesi örneklerini ziyaret etmeyi unutmamanızı öneriyoruz.

Başyapıt Niteliğindeki Travnik Saat Kuleleri:

  • Travnik Yukarı Saat Kulesi:
  1. yy’ın mimari özellikleri taşıyan Travnik Yukarı Saat Kulesi; bir yangın sonrasında hasar görmüş, ardından da tamir edilerek, yeniden kullanılmaya başlamış.

1803 yılından itibaren çalışan bu saat; kare prizma şekli ile ilk bakışta bile dikkatleri çekmeyi başarıyor. Saatin üzerinde ise saatin restore edildiği tarih olan 1814-1815 rakamları bulunuyor.

Travnik Saat Kulesi olarak da adlandırılan bu saati yeniden inşa eden zat ise İbrahim Ağa olarak biliniyor.

Dönemin Osmanlı mimari yapısının ağır bastığı bu sanat harikasının içinde yer aldığı birbirinden güzel fotoğraf kareleri çekebileceğinizi umuyoruz.

  • Travnik Mehmet Kukaviç Paşa Saat Kulesi:

Şehir merkezindeki bu saat; 1817-1818 yılları arasında yeniden tamir ettirilse de maalesef ki 1917 yılından beri çalışmıyor.

Kare prizma şeklinde gövdesi bulunan Mehmet Kukaviç Paşa Saat Kulesinin üst kısmında ise bir adet çan bulunuyor. Travnik Yukarı Çarşı’daki bu saati de kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.

Saat kulesini ziyaret ettikten hemen sonra dönemin en popüler cami örneklerinden biri olarak adlandırılan ve saat kulesine oldukça yakın olan Ali Bey Cami’ye de uğramayı kesinlikle unutmayın!

Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!