travnik-suleyman-pasa-cami

Travnik Süleyman Paşa Cami

Osmanlı İmparatorluğu'na onlarca vezir yetiştirmiş, balkanların tarih kokan şehri Travnik’te hala Osmanlı dönemine ait eserleri görebilmek mümkün. Süleyman

İçindekiler

Travnik Süleyman Paşa Cami

Travnik Süleyman Paşa Cami, Osmanlı İmparatorluğu’na onlarca vezir yetiştirmiş, balkanların tarih kokan şehri Travnik’te hala Osmanlı dönemine ait eserleri görebilmek mümkün. Süleyman Paşa Cami bu eserlerden en önemlisi ve en değerlisidir.

Travnik Süleyman Paşa Cami Travnik Süleyman Paşa Cami

Osmanlı İmparatorluğu’na onlarca vezir yetiştirmiş, balkanların tarih kokan şehri Travnik’te hala Osmanlı dönemine ait eserleri görebilmek mümkün. Süleyman Paşa Cami bu eserlerden en önemlisi ve en değerlisidir.

Travnik Süleyman Paşa Cami Bezeme tekniği ile imar edilen cami zamanın acımasız tahribatına dayanamayıp hasar görmüş 1816 yılında Süleyman Paşa tarafından bakıma alınarak tadilat yaptırılmış. Kuzey yamacından güneye doğru eğimli bir arazi üzerinde yükselen caminin kuzey bölümündeki temeli yükseltilerek güney cephesi ile aynı seviyeye ulaştırılmış ve yüksek bir bina görünümü elde edilmiş. Caminin altında kalan boşluğa 10 adet dükkândan oluşan mini çarşı yapılmış ve halka kazandırılmış. Binanın dışı sade görünmek ile birlikte iç mimarisinde el işçiliği göze çarpıyor. Özellikle kalem işi tekniği ile çizilen desenler günümüzde hala özelliğini koruyor.

Travnik şehrinin kalbi denilebilecek Süleyman Paşa Camiher namaz vaktinde dolup taşıyor. Özellikle Cuma namazlarının oldukça bereketli geçtiği söyleniyor. Şehir merkezindeki konumu ile Travnik’in merkezi Süleyman Paşa Cami denilebilir.

Caminin yanında bir şadırvan, doğu tarafında ise 1839 tarihinde yaptırılmış bir hayrat çeşmesi dikkati çekiyor. Güneyinde ise iki gözden oluşan 1590 yılından beri hizmet veren bir köprü bulunuyor. Lavsa nehri üzerinde bulunan köprünün kim tarafından yaptırıldığı tam olarak bilinmiyor. Osmanlı miraslarına ev sahipliği yapan Travnik’te Süleyman Paşa Cami ve daha sayısız Osmanlı eseri, her gelen konuğu özlem ile karşılıyor.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!